Świeży ananas bez żelatyny

Świeży ananas bez żelatyny

 świeży ananas i żelatyna niezbyt dobrze się łączą, ananas zawiera enzymy utrudniające tworzenie się galarety, jeśli się go jednak poddusi przez chwilę, bez trudu zwiąże się z żelatyną

 
  

   
You are at: Start
SZYNKA ŚWIĄTECZNA PEKLOWANA I WĘDZONA PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Potrawy na Boże Narodzenie - Dania Świąteczne


PEKLOWANIE SZYNKI: 
 
1 szynka wieprzowa


2,5 kg  ,


1 dkg saletry lub 5 dkg soli peklowej,


2 dkg cukru,


7 dkg soli lecz jeśli używacie soli peklowej wówczas  zwyklej soli proszę dać tylko 4dkg,  


ROZTWÓR DO PELKOWANIA:


Druga część mieszanki saletrowej ,4 ząbki czosnku, 3 łyżki majeranku, 2 łyżki kolendry, 3 łyżki kminku, 2 duże liście laurowe, 5 kulek ziela angielskiego,5 kulek jałowca, 1 łyzka pieprzu mielonego, duży garnek 


PELKOWANIE SZYNKI:


Mięso umyć , dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem,przełożyć wyłącznie do szklanego lub kamiennego pojemnika( nie używac plastików !!! )saletrę ,sól i cukier wymieszać, podzielić na pół i pierwszą połową mieszanki natrzeć dokładnie mięso z każdej strony , zafoliować lub zakryć pokrywą i przełożyć na 2 dni do lodówki , co 4-5 godzin obracać mięso ( i okrywać folia lub pokrywą ).


Z  drugiej części mieszanki saletrowej oraz wszystkich przypraw gotujemy wywar przez 15 minut, po czasie studzimy go calkowicie i wkładamy do niego nasze zapeklowane,lecz wcześniej spłukane z mieszanki pod bieżącą wodą nasze mięsko , w takim roztworze trzymamy szyneczkę 3 dni w lodówce, pamiętając o tym, że -  co 6 godzin trzeba ją obrócić -  mięso musi być całkowicie zalane roztworem ( można je obciążyć deseczką ).


Po upływie 3 dni wyciągamy szynkę z laki, spłukujemy pod bieżącą wodą, okręcamy sznurkiem i pozostawiamy poprzez powieszenie jej do ocieknięcia i wysuszenia na 7 dni w przewiewnym miejscu , następnie po uplywie 7 dni naszą szynkę owijamy w papier do pieczenia wieszamy ja do wędzenia w wędzarni lub na drążku umieszczonym nad beczką pozbawioną dna i ustawioną na cegłach nad paleniskiem- w ten sposób dym unosi się w gorę beczki i unosi nad szynką .


Do wędzenia powinno się używać trocin dębu lub drewna dębowego oraz gałęzi jałowca lub jego jagód- pamiętaj szynka nie może być opiekana , tylko i wyłącznie ma być wędzona.Technika wędzenia jest różna:


- można wędzić w jeden dzień przez 6 - 7 godzin
- dobrze jest wędzić przez kolejne 3 dni po 2 - 3 godziny dziennie.


Zawsze po uwędzeniu szynkę powinno się powiesić w suchym i przewiewnym miejscu na 1-2 dni, a następnie przełożyć dopiero do lodówki.


U W A G A
Szczytem marzeń naszego podniebienia jest taka uwędzoną szynkę zamoczyć na dobę w zimnej wodzie, następnie przełożyć ją do pustego garnka i zalać wrzątkiem, a następnie gotować  2,5 godziny na małym gazie, pamiętająć , ze płyn musi zakrywać mięso (dolewać w razie  wyparowania ciepłą wodę), ostudzić szynkę w tej wodzie , w której sie gotowała . Przenieść do osuszenia.


 

themesclub.com cms Joomla template
Copyright © 2007 by www.fun2you.org   -  All Rights Reserved.